Jdi na obsah Jdi na menu
 


O Rustym a o Australských ovčáckých psech

 

 

 

Rusty je pejsek plemene Australský ovčák. Australani jsou velmi komunikativní, učenliví, společenští a aktivní psi. Samozřejmě, i tady jako u kteréhokoliv jiného plemene platí, že vyjímka potvrzuje pravidlo, a tak můžete sem tam potkat i Australana, který je tak trochu samorost (viz Rustyho sestra Sněhurka) nebo lenoch. Povahově to jsou velmi přátelští, nekonfliktní psi, ale své si dokáží ohlídat. Můj Rastík je trošku víc "ukecaný", víc hlídací a nedůvěřivý. S cizími není vůbec kamarád, a těžko se přesvědčuje, že od návštěvy nehrozí žádné nebezpečí, že hlídat není potřeba. Občas mám ale pocit, že spíš hlídá sám sebe :)). Ty lidi, které ale vídá častěji, kteří k nám jezdí pravidelně a které zná, tak je má rád a nadšeně je vítá. Úplně nejraději má mou nejlepší kamarádku Lindu. Tu vítá tak vehementně, že ho musí zklidňovat i její Německý ovčák Alan, protože na něho žárlí :).

S Australským ovčákem se můžete věnovat jakémukoliv psímu sportu, protože co bude bavit Vás, to bude bavit i Vašeho Australáčka. Tito psi jdou do všeho s radostí, vervou a nadšením. Jediné kynologické odvětví, kde byste se s Aussiem asi nechytli, je lovecká kynologie, a to kvůli nedostatečně vyvinutému loveckému pudu. Určitě se najde i Aussie, který honí zvěř rád, ale obecně platí, že z Australáka nadšence pro norování a ostatní záležitosti loveckého výcviku neuděláte. Samozřejmě se pejsek musí na zvěř zvykat, chodit s ním do lesa, aby měl možnost ji potkat a vědět, co znamená, a že není na hraní. My chodíme na prochajdy do lesa skoro každý den, takže na zvěř si Rusty rychle zvykl. Rusty, když potká srnku nebo zajíce, tak se zastaví, kouká, a pak se jde normálně dál. Vždy se radši drží mě. Je to ale věc zvyku. Také jsem s ním zažila dvě situace, kdy to obrovské lákadlo hravé honičky neustál, a na louce, když z vysoké trávy vylítla srna,  se za ní rozběhl . Ale to byl ještě zvědavý mlaďoušek. Dnes ho již tyto příhody nechávají naprosto chladným, i když mu zvěř vystartuje rovnou pod nosem i na otevřeném prostranství, kde na ní má dobrý výhled.

Já osobně se s Rustíkem venuju převážně sportovní kynologii (stopy, poslunost, obrana-nejvíc ze všeho ho baví stopy, už odmalička je do toho opravdu "zakousnutý" :)). Jinak začínáme s dogfrisbee, Rasťa zvládá všelijaké cviky z dogdancingu, a na začátku léta 2008 jsem také zjistila, že ho velmi baví agility, takže se chystáme od letošního jara jezdit i na Benešovské cvičiště, kde se zaměřují na výcvik tohoto sportu. Letos půjdeme náš první dogtrekking (zatím MIDovou vzdálenost) a občas si rekreačně zaběháme cannicross.

Rastího jsem si pořizovala také hlavně ke koním. Protože ráda a často jezdím na vyjížďky do přírody s Norickou kobylkou Nelčou, po dlouhém rozhodování a vybírání toho nejlepšího plemene pro mě padla volba právě na Australana. Rusty se tak na mých cestách s Nelčou stal mým pravidelným doprovodem. Tito psi jsou opravdu ke koním jako stvoření, nejideálnější partneři na projížďky. (Vím, mluví ze mě neobjektivita majitelky :), ale kdo tyto psy pozná hodně blízko, porozumí jim a hlavně jejich povaze, určitě si je zamiluje, a pak...není cesty zpět :)) Díky své empatii k hospodářským zvířatům se velmi snadno naučí, jak se má u koní chovat. Výhoda samozřejmě také byla v tom, že kobylka je na psy zvyklá a Rusty u koní v podstatě vyrostl (majitelé jeho rodičů vlastní farmu, takže s koňmi Rusty přicházel do kontaktu každý den). Dvakrát se nám sice stalo, že kobča Rustyho nechtěně lehce přišlápla, naštěstí nešlo o nic vážného, ale od té doby se u kopyt nemotá a ví, co si může dovolit. Občas sice stále ještě neco přehání, přiznávám, třeba když vyjíždíme s Nelinkou ven, je strašně nedočkavý, těší se, až se bude cválat, skáče dva metry do vzduchu a vydává těžko popsatelné zvuky. Skáče kobylce okolo hlavy, obíhá ji v kruzích, jako by jí chtěl rozběhat, - "hlavně ať se proboha už tak neloudá, tak jí trochu pobídni!!!" - :D - Zírá na mě přitom  vytřeštěnýma očima, ze kterých přímo chrlí radost a nedočkavost a s tlamkou dokořán s vlajícím jazykem a ve psím úsměvu. A  to takovým, že kdyby neměl uši, měl by  úsměv kolem dokola celé hlavy :)).... Takhle on ale jen vyjadřuje tu svoji obrovskou radost z pohybu, a lásku ke koním, na kterou si i Nelinka rychle zvykla...

K téhle aktivitě se musí však přistupovat velice opatrně, protože je to fyzicky velmi náročné, podobně jako běh u kola. Záleží hlavně na postupném přidávání zátěže, vzhledem k věku pejska. Rusty byl se mnou na své první vyjížďce když mu bylo půl roku, a to ani tak nešlo o proběhnutí, jako spíš o seznámení s Nelinkou, takže vzdálenost, kterou jsme ujeli, byla minimální. Teprve postupem času jsem přidávali délku a náročnost ujeté trasy.

Více o Australských ovčácích se dozvíte na www.australskyovcak.euweb.cz . Jsou to výborně zpracované stránky, věnované pouze tomuto plemeni. Najdete na nich seznam chovatelských stanic v ČR i ve světě, a odkazy na ně, dále seznam všech vrhů štěňátek v ČR, inzerci, standard plemene a spoustu dalších a dalších důležitých informací a zajímavostí.

Když už jsem se zmínila o chovatelských stanicích, musím říct, že můj Rusty nemá průkaz původu. Já jsem měla tu výhodu, že jsem majitele Rasťových rodičů nějakou dobu znala, a můžu s klidem říct, že přízvisko "množitel" k nim nepatří. Seznámila jsem se s nimi, když jsem hledala farmu, kde se jezdí ve westernovém stylu, kde by se dal půjčit koník na vyjížďku. Již při první návštěvě bylo na první pohled patrné, jak ze psů, i z koní čiší vyrovnanost, klid a radost. Rustyho rodiče jsou tzv. vítací psi :), s  přátelskou povahou.

Bohužel, naproti takovýmto lidem a chovatelským stanicím existují také množitelé, kterým jde jen o vytěžené peníze ze štěňat. Od těchto samozvaných chovatelů je risk brát si štěndo. A to hlavně z toho důvodu, že tito "lidé" se vůbec nestarají o zdravotní ani povahovou stránku psů a fen. Těžko se tedy dozvíte něco o kvalitě rodičů štěňat. Krom toho, nezabývají se ani dostatečnou socializací, a zdravotními vyšetřeními na různé dědičné choroby ani u samotných štěňat. Nezřídka se Vám tak může stát, že si přivezete domů neočkované ani neodčervnené zvířátko plné vnitřních i vnějších parazitů, které se bojí vlastního stínu:(.

A teď více o Rustym konkrétněji

 

 

 

Rusty se narodil 23. 12. 2007-tak trošku vánoční dáreček-, okolo jedenácté večer, v Zahradnici, (malá vesnička cca 10 - 15 km jižně od Benešova u Prahy, směr po státovce na Tábor) na farmě s koňmi - www.zahradnice.cz . Je to pejsek v barvě Redtricolor, s hnědo-zelenýma očima(stále se mu dobarvují) a s dlouhým ocasem (Australani se často kupírují). Narodil se ještě s dalšími sedmi sourozenci (jeden černobílý pejsek, dvě redtricolorní fenečky a čtyři redmerlové fenečky).

Jeho otec, Dasty, je synem psa doveženého ze země původu AUO-USA., syn bleumerlového psa jménem Sunswept Shadow. Je to nádhrený bluemerle pes, s modrýma očima a dlouhým ocasem.  Má krásnou, kvalitní a hustou srst. Pochází z výstavní linie. Je aktivní a miluje pohyb.

http://picasaweb.google.cz/farmazahradnice/TAta2008#5264341514720551730 - foto otce

http://www.zahradnice.cz/kone.html - foto otce 2

Rastího maminka, Tammy, je s průkazem původu, avšak registrovaná pouze na ASCA. Je redtricolorní barvy s hnědýma očima a s dlouhým ocasem. Pochází z pracovní linie, tudíž bohatost její srsti není v takové míře, jako u Dastyho. V těchto liniích se majitelé zaměřují hlavně na pracovní schopnosti psů. Osrstění má nicméně stejně kvalitní. Stejně jako Dasty, i Tammuška často doprovází páníčka na vyjížďkách přírodou, pohyb miluje.

http://picasaweb.google.cz/farmazahradnice/TAta2008#5264340871357315250 - foto matky

http://picasaweb.google.cz/farmazahradnice/TAta2008#5264340922543788402 - foto matky

Rusty je vůbec takový symbolický pejsek :). Nejenže se narodil skoro na Štědrý den, ale přivezla jsem si ho domů 15. 2. 2008 (den po Valentýnu, a musím říct, že hezčí dárek k tomuhle svátku jsem ještě nikdy nedostala, a nevěřím, že ho jěště někdy nějaký překoná :)). Krom toho, v psím kalendáři, který mám stále doma, má Rusty svátek přesně na ten samý den, který byl jeho prvním v novém domově.... :))

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Sample of Blood Influence

(AOvethyenell, 28. 7. 2018 10:22)

Compression est comment poupe votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur determination pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre offre sang loin de votre coeur. Chaque temps votre moelle bat, il pompe le sang par de vos arteres a la flanerie de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/tadalafil-pfizer-prix-yvelines/

Pejsek

(Anetka, 5. 6. 2011 20:19)

hezký článek -mě se to moc líbylo.Je vidět,že je to hodný pes a má i hodného páníčka.:)